Až spadne poslední hvězda (XVI)

1. dubna 2011 v 13:34 | Werika
To datum si vybavuji naprosto přesně. Vypálilo se mi do paměti žhavými uhlíky. Úterý, čtvrtý den měsíce června. Noc se rozlévala nad krajinou, stejně černá, hladká a prostá jako inkoustová kaňka. Temný plášť pokrýval lány polí rovné jako list papíru, táhnoucí se do všech světových stran a končící až kdesi v nedohlednu. Na zemi se míhaly sytě zelené a červené skvrny a půdu prosycoval zvláštní pach, mně dosud neznámý, přinášející nové události.
A přece nebyla taková tma, jakou bych očekával. Na nebesích se totiž míhaly desítky, stovky, snad i tisíce jasných bodů a ozařovaly svým světlem onu scenérii. Každá z těch hvězd se snášela k zemi elegantním obloukem a na zemi se rozprskla v ohromný ohňostroj drobných částeček. S každou padající hvězdou jsem si v duchu pronesl přání a pokaždé znělo stejně.
Na poli jsem se nenacházel sám, to ani zdaleka ne. Každý člověk zvedal hlavu k obloze. Někteří z nich by se snad raději věnovali jiným činnostem, avšak fascinující déšť ohýnků je hypnotizoval.
Stál jsem tam, hlavu zakloněnou, v ruce těžký, oválný předmět, který jsem v životě neviděl a jehož účel mi zůstával utajen, i když se mi již mnoho osob snažilo trpělivě vysvětlit, k čemu jej mám použít. Byla mi trochu zima, ovšem říkal jsem si, že něco takového se každý den nevidí. Odér ulpívající v půdě se stal intenzivnějším a já rozpoznal mírně slanou příchuť.
Z nebe padala poslední hvězda. Už jsem si nic nepřál. Mé předchozí žádosti také zůstaly nevyslyšeny.
Jiskřivá koule se mne dotkla. Každým kouskem těla mi proletělo milion jantarově a zlatě zbarvených světel a díky jejich žáru jsem už necítil chlad. Pohybem, který se zdál věčný, jsem se sesunul k zemi. V uších mi stále zněl zvonivý zvuk té neuvěřitelné exploze. V ústech jsem ucítil teplou tekutinu stejné chutě, jakou byla nasáklá i zem pode mnou. Plnila mé plíce. Zachroptěl jsem.
"Nenávidím válku…" 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama